ADVENT – UMUT

Advent; İsa’dan sonra 480 yılında ortaya çıkmış ve 4 haftalık oruç zamanını tanımlamak için kullanılan zamandır. Advent zamanında, İsa Mesih’in dünyaya gelişini anmak için hazırlıklar yapılır. İsa Mesih’in dünyaya gelişi tüm insanlığı ilgilendiren önemli bir olaydır. Bu yüzden, Hristiyanlar olarak hem İsa Mesih’in doğuşundaki haftaya, yani Noel haftasına hazırlanırız.

 

Kiliselerimizde 4 adet mum ayın ilk haftasından başlamak üzere sırayla ve her hafta teker teker yakılır. Sırayla, umut, sevinç, iman, kurtuluş mumlarını yakarız ve bu kavramları hatırlarız.

 

Her bir mum İsa Mesih’in doğuşuna bir hafta daha yaklaştığımızı ve O’nun bize verdiği iyi armağanları hatırlatır.

 

Noel bizim için sevincin ve umudun zamanıdır. Bu umudu çocuklarımız öğrensin isteriz. Bu mutlu zamanın tadını çıkartmak için bir aylık süre boyunca Noel hakkında konuşuruz, Noel ilahileri dinleriz ve birçok etkinlik yaparız. Noel ağaçlarımızı süsleriz, Noel kurabiyeleri yaparız, akşamları ailemiz ile Noel ayetleri okuruz, Noel yemekleri yeriz.

 

Tüm ay, İsa Mesih’in bize getirdiği umudu, sevinci hatırlamak için kullandığımız hatırlatıcılar iyi anılar, sevecen zamanlar ile dolar.

 

Advent, Latince: “Adventus”tan gelir ve “varış” anlamında kullanılır.

İncil’e göre İsa Mesih, İnsanları günahtan kurtarmak için dünyamıza gelmiştir.

Filipililer 2:6-7  Mesih, Tanrı özüne sahip olduğu halde, Tanrı’ya eşitliği sımsıkı sarılacak bir hak saymadı. Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. İnsan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı.

 

Kutsal Kitap biz daha çaresizken İsa Mesih’in bizi Tanrı ile barıştırmak için dünyamıza geldiğini söyler. Kutsal Kitap’ın genelinde var olan “korkmayın, Tanrı yardımımıza geldi” karanlık zamanlarımızda Tanrı’nın bizi hatırladığını, bizi kurtarmak için dünyaya geldiğini belirtir.

 

Meryem’e seslenen melek ona da aynı şeyi söyler.

Luka 1:30 Ama melek ona, “Korkma Meryem” dedi, “Sen Tanrı’nın lütfuna eriştin. 

Matta 1:23-24 “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar.” İmmanuel, Tanrı bizimle demektir”

 

İsa, karanlık zamanlarımızın aydınlığıdır. Çoğumuz, Tanrı’nın zor zamanlarda nerede olduğunu sorarız. İsa Mesih, Tanrı’nın dünyaya cevabıdır. Bu yüzden, yanan mumlar karanlığın dağıtıldığını anlatır. Her zaman acının ve günahın getirdiği karanlığın içerisinde yaşıyoruz ancak İncil “İsa Mesih ışığımızdır” der.

Yuhanna 8:12  İsa yine halka seslenip şöyle dedi: “Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur.”

 

Her Noel’den önceki zamanda bu gerçeği tekrar ve tekrar kendimize hatırlatırız. Yaktığımız mumlar, İsa Mesih’in ışığını yansıtır.

 

Karanlık zamanlarımızda, bir umut ışığı ararız, İsa Mesih umudumuzun kendisidir. Dünyada yalnız olmadığımızı, sevildiğimizi bize hatırlatır. İsa Mesih’in ışığı üzerimize doğmuştur.

Yeşeya 9:2 Karanlıkta yürüyen halk Büyük bir ışık görecek; Ölümün gölgelediği diyarda Yaşayanların üzerine ışık parlayacak.

 

Bu ayet İsa Mesih’ten 700 yıl önce, İsa Mesih için yazılmıştır. İsa Mesih bugün de bu ayetteki umut olma işini yerine getirmektedir. Advent ’in ilk haftasında umudu konuşuruz. İsa Mesih dünyamıza gelmiş ve bizi yalnız bırakmamıştır. İmmanuel’imiz, bize dünyanın en büyük, en parlak yanan umudunu getirmiştir.

 

Unutmayın, Tanrı bize, “korkmayın sizinle beraberim” diyor

İsa Mesih’in vaadi, “sizinle dünyanın sonuna kadar beraberim” vaadidir İsa Mesih bizim cesaretimizdir, ışığımızdır.

 

Onun sayesinde karanlık ölüm vadisinden geçsek bile korkmayız diyebiliyoruz. Evinize, onun doğuşu ile ortaya çıkan ışığın umudu dolsun.

 

En Yücelerde Tanrı’ya İzzet ve Yeryüzünde Salih Olanlara Selamet Olsun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir