Biz Yapmadık

Halk arasında göze çarpan, olumlu ya da olumsuz şekilde dikkat çeken kişiler tarafından sıkıntıya uğrandığında kullandığımız bir atasözümüz vardır, “ayağı taşa takılsa benden bilecekler”. Aynı zamanda bir kişi başka biri tarafından tehdit edilirse de bu sözü kullanır. Bu sözle tehdit edilen kişinin başına ne gelirse gelsin hemen düşmanından bileceklerdir. 


15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’da bir saldırgan, camiye saldırarak 51 kişinin ölümüne sebebiyet verip birçok masum insanı katletti. Hiç unutmuyorum, o zaman herkes “Hristiyan terörü” diyerek bu yapılan saldırıya tepki göstermişti. 

Geçtiğimiz günlerde ise İsveç’te sağcı bir siyasetçi polis koruması eşliğinde Kuran-ı Kerim’i yakma eylemi gerçekleştirdi. Üstelik bu eylem İsveç hükümeti tarafından gayet demokratik bir eylem olarak nitelendirildi. 

 

Bu tür olaylar karşısında insanların tepki göstermeleri doğaldır çünkü hiçbir insan inancı hakkında bu şekilde tahrik edilemez. Nasıl ki Müslüman dostlarımız bu yaşanan olayı kınayıp tepki gösteriyorsa aynı şekilde biz Hristiyanlar olarak da tepkimizi gösterip bu olayları kınıyoruz.

Yıllar önce, ilk Hristiyan olduğum yıllarda, bir kişi kilisemizin Facebook sayfasına yazarak bizden İncil istedi ve biz de ona gönderdik. İncil eline ulaştıktan sonra bir video attı ve göndermiş olduğumuz İncil ve diğer kitapları yaktığını göstermeye çalıştı. 

 

Kilisemize gelen misafirlerimize ücretsiz İncil hediye ediyoruz ve bazı kişiler bu hediyeyi alıyorlar. Bir gün bir misafirimiz de kilisemizden İncil aldı, gitti ve bundan yaklaşık 2 saat sonra mahallemizin çocuklarından biri kapıyı çalıp İncil’i bize geri verdi. Bu hediyeyi alan kişi aldığı İncil’i götürüp çöpe atmıştı ve İncil’in etrafı kirlenmişti, biz de çocuğa teşekkür ederek temizleyip tekrar kullanmaya başladık. 

​Bu olayı neden anlattığımı çoğunuz tahmin edebilirsiniz; bu tür durumlar bizim de başımıza geliyor maalesef ve biz nasıl üzülüp kederleniyorsak aynı şekilde Müslüman dostlarımız da üzülüyor. 

 

Sizi çok iyi anlıyoruz çünkü aynı şeyleri yaşıyoruz. 

Yazının başında demiştik ya “ayağı taşa takılsa benden biliyorlar” diye, işte bu tarz eylemler de aynen böyledir. Hristiyan bir ülkede yaşanan her eylem Hristiyanlara mal ediliyor çünkü ülke Hristiyan olarak biliniyor ama maalesef bu ülkelerin Hristiyanlık ile hiçbir alakası yoktur. 

Geçen yaz İsveç’ten bir misafirimiz gelmişti ve söylediği şey şuydu, “şu anda İsveç’te Hristiyan bayramları resmi olarak kutlanmıyor çünkü diğer inançlara saygısızlık oluyor”. Bu ülke Hristiyanlıktan bu kadar uzaktır. 

 

Yapılan bu saygısızlıkların ya da eylemlerin Hristiyanlık ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur, nasıl ki Müslüman olan dostlarımız üzülüp kınıyorsa aynı şekilde bizler de bu tür eylemleri kınıyoruz. 

Bunu yapan bir Hristiyan değildir; hiçbir Hristiyan bunu kabul edip onaylamaz, nefret uyandıran veya öfke yaratan bir eylemde bulunamaz. Çünkü İncil’in özünde sevgi vardır. 

Sevmeyen kişi Allah’ı tanımaz. Çünkü Allah sevgidir. (1.Yuhanna 4:8)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir