Yeni Yıl O kadar Yeni Değil

Arkadaşlar herkes yeni yıldan bahsediyor. Bazıları 6 gün kala yeni yılı kutlamaya başladı bile. Lütfen hikmet sahibi bir arkadaş beri gelsin ve bana yeni yılın neden ‘yeni’ olduğunu açıklasın. Çünkü ben yeni yılın bize yeni diye yutturulduğunu düşünüyorum. Birileri bizi fena kandırıyor. 2019 yılından kalma ve aralık ayında çekildiğim resimlerime bakıyorum ve görüyorum ki,  o sene de bu sene olduğu gibi kaygı içerisinde geçmiş. Üşenmedim, geçen senenin haberlerine baktım; toplum olarak yaşadığımız travmalar, üzücü olaylar hep aynı. Sanki birisi yeni diye eskisini bize satmaya çalışıyor. Sanki yeni yıl eskisinin makyajlanmış, kilometresi ile oynanmış, kazalı bir versiyonu gibi.

 

2019’dan bu yana kutladığımız üçüncü yılbaşı ancak gelecek yılın geçen yıldan daha iyi bir şey getireceğine emin değilim. Hatta bazı arkadaşlarım, “geçen seneki kadar kötü olmasın yeter” diyorlar; bazen de “yeni yıl gölge etmesin de başka ihsan istemeyiz” diyenlere rastlıyorum.

 

Yılbaşı neden kutlanıyor? Yılbaşı eğlencesi, önümüzde duran koca bir yılın geçen seneden daha iyi olacağı düşüncesini içeren bir eğlencedir. Ancak zaman değişse de insanın değişmediği ve kötülüğün ölmediği bir dünyada her şeyin daha iyiye gideceğini ummak saflık olmaz mı? Dünyamız bir sürü savaş, doğal afet, şiddet ve diğer birçok sorunun yaşandığı bir yer. İnsanlık binlerce yıldır bu dünyaya sorun getirmektedir. Bilim ve teknoloji konusunda sınırlarımızı zorluyoruz. Olumlu bir sürü gelişme oluyor. Mesela, artık uzaya dolmuş kaldırıyorlar. Dünyanın en zengin insanları uzaya gidip geliyorlar. Arabalar kendi başlarına gitmeye başladı; benzin fiyatlarından dolayı deniz kenarında efkarlanan arabalar görebiliriz artık. Günümüzde, damacananın su pompasını değiştirir gibi beyin ameliyatı yapılıyor. Teknoloji ve bilim bu kadar ilerlemişken ve insanın yaşam kalitesi bu kadar artmışken, dünyanın bu kadar umutsuz ve geleceğin bu kadar karanlık görünüyor olması sizce de garip değil mi?

 

Demek ki bin yıl öncesine göre insanlığın kat ettiği yol insanın gelecek ile olan ilişkisini değiştirmemiş. Eski yıllardaki alışkanlıklarımızı yeni yıllara taşıyoruz, nesillerimize taşıyoruz, babadan oğula aktardığımız bir gerçektir bu.

 

Bu gerçek üç yıldır fark ettiğimiz bir gerçek değil. Tarih kitaplarını açın bakın, insanlık 300 megapiksellik telefonlar çıkmadan önce de aynı sorunları yaşıyordu. Çemişgezek’teki kuzeni ile kanepede görüntülü görüşen telekomünikasyon gurusu arkadaşın ataları mum ışığıyla aydınlanırken de insanlık aynı sorunlar ile cebelleşiyordu. Bu dünya binlerce yıldır aynı deliliği yaşıyor. Geleceğin daha iyi olacağı fikri, kapalı bir kapıyı kafamızı zorlamaya benziyor. Dünya dün neyse yarın da aynı olacak.

 

Yeni yıla dair umudumun temeli Tanrı’nın zamandan ve insandan daha büyük olduğu gerçeğine dayanıyor. Zaman gelir geçer ve insan her zaman kötüdür; ancak Tanrı hem zamana hem insana hükmeder ve O her zaman iyidir. Bu nedenle gelecek ile ilgili tüm umutlarımız Tanrı’nın bizi sevdiği ve bizim için iyi şeyler düşündüğü anlayışına bağlı olmalıdır.

 

Tanrı, kendi sözünde,

“‘Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum’ diyor RAB. ‘Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar…’” (Yeremya 29:11) der.

Tanrı benim için “umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları” düşünüyor. Yeni yıl benim için Tanrı ile yakınlaşmak ve Tanrı’nın benim için düşündüğü güzel günleri görmek demek. Geleceğimde zengin olmak yok, mükemmel bir hayat yok;ama zaten bunlara ihtiyacım yok çünkü Tanrı hayatımda.

 

İsa Mesih’in şu sözüne güveniyorum:

“…Siz öncelikle O’nun egemenliğinin ve doğruluğunun ardından gidin, o zaman size bütün bunlar da verilecektir.” (Matta 6:33)

 

Hayattan beklentiniz nedir; sağlık mı, esenlik mi, barış mı, mutluluk mu… Piyango bileti almadan önce Tanrı’yı tanımanız ve onun ardından gitmeniz gerekir diyor yukarıdaki ayet. Tanrı’yı bilmek, O’nu tanımak, O’nun doğruluğunu benimsemek ve O’nun doğruluğunu pratik etmek önceliğimiz olmalıdır. Tanrı’nın kendine yaklaşanlara lütufkâr davranacağını biliyoruz. Tanrı, çocuğuna hediye vermek isteyen bir baba gibi yeni yılda onun yüzünü aramanızı bekliyor.

 

Yeni yıl size ne getirir bilemem ancak sadece Tanrı’da gerçek bir umut olduğunu düşünüyorum. Dileğim şudur ki yeni yılınız, Tanrı’yla derin bir ilişki içerisinde geçsin. İşte o zaman yeni yılınız gerçekten ‘yeni’ olabilir.

Hepinize ‘yeni’ bir yıl dilerim.

Hepinize ‘yeni’ bir yıl dilerim.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir