O’DUR TESELLİ KAYNAĞI

Kaç yıldır ülkemizde ve dünyada zor şeyler yaşıyoruz. Covid ve beraberinde pandemi dönemi ve büyük ve yıkıcı bir deprem yaşadık. Maalesef, bu dünyada günahın sonuçları acı ve üzüntüdür. Hepimiz fiziksel ve duygusal acılar çekiyoruz… Bazen işimizi ya da bir arkadaşımızı kaybederiz. Bazen evliliklerimiz günah tarafından yıkılır. Bazen sevdiklerimizi kaybederiz. Üzüntü ve acı dalgaları bizi boğuyor ve bu yüzden bunalıyoruz, kendimizi yalnız hissediyoruz. Kimse nasıl hissettiğimizi anlayamıyor sanki.

Ama kimsenin bizi anlamadığı düşüncesi, pek doğru değil. Tanrı acılarımızı ve yürek yaralarımızı anlar. Çünkü Tanrı Sözünün beden almış hali İsa Mesih’tir. İsa Mesih dünyaya geldi ve vücudunun bizim gibi fiziksel olarak kırılmasına izin verdi. Tanrı’nın bizim acılarımıza ne kadar duyarlı olduğunu İsa Mesih’te gördük.

Her türlü tesellinin kaynağı olan Tanrı’ya, merhametli Baba’ya, Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı ve Babasına övgüler olsun! Kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor. (2.Korintliler 1:3-4)

Bu ayetler kalbimize büyük bir teselli veriyor. Aynı zamanda Tanrı’nın verdiği teselli ile, acı ve üzüntülerinde diğer insanlara yardım etmek için donanıyoruz.

          

  “Merhamet” olarak tercüme edilen Yunanca Kelime, “birinin çektiği zorluğu veya yaşadığı talihsizliği hissetmek” anlamına geliyormuş. Merhamet, ihtiyacı olan birini görmekten ve onlar için üzülmekten çok daha fazlasıdır. Merhamet, sizi birinin ihtiyaçlarını karşılamaya iter. Baba Tanrı bizim için böyle yapıyor. İnanılmaz değil mi? Yaşam bu günlerde normalden çok daha zor ve hem merhamet etmeye hem de merhamet görmeye ihtiyaç duyuyoruz. Her gün okuduğumuz veya gördüğümüz kötü haberlere neredeyse alıştık, öte yandan her iyi haberi de mucize olarak algılıyoruz.

Alışkanlıklarımızdan, tempomuzdan, rutinlerimizden, bildiklerimizden, kendi kurallarımızdan, isteklerimizden zorla koparılıyor gibiyiz ve üstüne yalnızlıklarımızda körükleniyor. Sadece salgınlar değil, depremler değil sorun. Kimse kimseye güvenemiyor ve yalnızlıklar büyüyor, çaresizlik duyguları mayalanıyor.

Bugün kendime ve size bu zorlu zamanlarda, içine düştüğümüz bu kötü duygulardan sıyrılmamızı sağlayacak bazı gerçekleri hatırlatmak istiyorum:

1-Biz Çok Seviliyoruz. Bu gerçeğe sıkı sıkıya sarılalım. İsa, bizleri çok seviyor! Ne kadar çok sorun çıkarsa, sevildiğimize inanmak o kadar zor oluyor. Yüreğimiz Tanrı’nın iyiliklerini ne çabuk unutuyor. “Çünkü gökler nasıl yeryüzünden yüksekse, Yollarım da sizin yollarınızdan, Düşüncelerim düşüncelerinizden yüksektir.” (YEŞAYA 55:9) diyor Tanrı. Biz bazı soruların yanıtlarını bilmesek de O’nun bizi sevdiği gerçeği ve sevgisinden ötürü O’na güvenmemiz gerektiğini anlamamız Tanrı ile ilişkimizin en önemli kısmıdır.

2-Huzurumuz (Esenliğimiz) Tanrı’dadır. Duygusal olarak çöktüğümüzde yada huysuzlaştığımızı fark ettiğimizde, dikkat dağıtıcı şeyler bir süre hislerimizi unutmamıza yardımcı olabilir; TV izlemek, yeni yemek tarifleri, sosyal medyada gezinmek, arkadaşlarınızla sohbet etmek, başkalarına yardım etmek, acınızı bir süre dindirebilir. Ama gece çöktüğünde ve yatma vakti geldiğinde, yani yalnızlaştığımızda, TV, sosyal medya, sadece zihnimizi karıştırmış olur. Tanrı ile konuşmadan, O’ndan teselli almadan uyumakta zorlanırız. “Size esenlik bırakıyorum, size kendi esenliğimi veriyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum. Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın.” (YUHANNA 14:27) diyor İsa Mesih. Canımızın ancak Tanrı’da rahat bulacağını anlamamız gerekiyor bu dünyadaki hiçbir şey Tanrı ile olan ilişkimiz kadar yüreğimizi tatmin edemez.

3- Tanrı, bu dünyada günahlarımızla ve O olmadan ne kadar zorlanacağımızı biliyor. O’na ihtiyacımız olduğunun ve zor zamanlar geçirdiğimizin farkında. Bu yüzden Tanrı, ihtiyacımıza inanılmaz bir şefkatle cevap verdi ve imkânsız olanı yaptı; İnsan bedeni alarak dünyaya geldi. İsa Mesih hissettiğimiz her şeyi hissetti. Tanrımız yarattığı insanlara karşı şefkat doludur ve teselli için hazırdır. Yeter ki bu teselliyi kabul etmeye yüreklerimiz açık olsun. İsa Mesih’e iman ediyorsanız ve O sizin Kurtarıcınızsa, o zaman Tanrı’nın şefkatini, sevgisini ve tesellisini en iyi şekilde deneyimlemiş olmalısınız.

Bu zor zamanlarda verdiğiniz tepkiler ve hayatınız ile verdiğiniz yanıt size farklı bir bakış açısı sağlayacak, Tanrı’yı ve onun hayatınızda yaptıklarına farklı bir gözlük ile bakacaksınız. Öyleyse, Tanrı nerede olursak olalım her birimizle güçlü bir şekilde konuşsun ve O’nun Sözüne verdiğimiz yanıtla yüceltilsin.

1 thoughts on “O’DUR TESELLİ KAYNAĞI”

  1. Ayda Danacioglu

    Kalemine yuregine saglik sevgili Handan! Bu yazilarin devamini ‘tesvik almak’ adina daha fazla gormeyi-okuyabilmeyi diliyorum degerli kizlardesim. Rab’bin İsigi sende, araciliginla parlamaya devam etsin. Sevgilerimle -Ayda Danacıoglu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar