EŞCİNSELLİK

Eşcinsellik veya homoseksüellik, aynı cins veya cinsiyetteki insanlar arasındaki romantizm, cinsel çekim ya da cinsel davranıştır. Eşcinsellik, bir yönelim olarak “kişiyi ağırlıklı olarak ya da tümüyle kendisiyle aynı cinsiyette olan kişilere karşı romantik ya da cinsel çekimleri yaşamaya yönlendiren kalıcı kişisel nitelik” olarak ifade edilir. 

 

Kutsal Kitap’a göre, bir bireyin kendi hemcinsi ile birlikteliği kabul edilmez.

Kilisenin bu konuda doktrini ve temel aldığı ayetler vardır:Romalılar 1:26-27; 1.Korintliler 6:9-11; 1.Timoteos 1:10; Levililer 18:22 ve 20:13. Kutsal Kitap bu konuda açık ve nettir.

 

Cinsiyetlerin bozulması durumu insanın günahından sonra meydana gelmiştir; cinsiyetlerin bozulmasında Tanrı’nın bir etkisi olduğunu söylersek bu doğru olmaz çünkü Tanrı kutsal ve günahtan uzaktır. Bu durum tamamen insanoğlu ile ilgilidir.

 

Eşcinsellik de diğer cinsel günahlar gibi çarpıtılmış arzuların bir ürünü olarak ortaya çıkar. 

Tanrı, “evlilik” aracılığıyla cinsel ilişkiyi serbest kılmıştır. Kadın ve erkek arasında gerçekleşen bu evlilik birliği dışındaki tüm birliktelikler Kutsal Kitap’a göre zina olarak nitelendirilmektedir. Bu yüzden cinsel günaha düşen bir birey de aktif bir şekilde eşcinsel olan bir birey kadar günahkardır. Bu günahlara düşmüş olan herkesin tövbe etmeye ve Tanrı’nın lütfunu almaya muhtaçtır.

 

Eşcinselliğin bir hastalıktan çok; istek veya arzuya yönelik bir durum olduğunu kabul etmek gerekir. Arzunun, isteğin, şehvetin önüne geçilip ona egemen olunabilir. Bu konuda Alberry ve Perry  örnek olarak verilebilir.

 

Eşcinsel bir birey Kutsal Kitap’a göre iyileşme gösterebilir, arzularına engel olabilir. Kişi iman ettikten sonra bu arzu eylemine savaş açar ve iman hayatında bu mücadeleyi Kutsal Kitap ve Kutsal Ruh’un desteği ile sürdürür. 

Eşcinsel birey kiliseden lütuf görür, uzun süreli bir iyileşme sürecine girer.  Bu süreç sabır gerektirir; bu süreçte kişi hem kiliseye güvenir hem de kilisenin güvenini kazanır.

 

Kişi bu konuda tövbe edip yaşantısını Mesihsel değerlere göre sürdürerek hayatına devam edebilir. Bu durumda başka bir Mesih imanlısı eşcinsel bireyi (veya cinsel günahlar ile sorunu olan bir bireyi) suçlamaz, ona yardım eder; kendisinin de günahkar olduğu gerçeği ile duruma yaklaşır. Bir Mesih imanlısı durumu iğrenç ve kabul edilemez olarak nitelemek yerine bu duruma alçakgönüllü bir tutumla yaklaşmalıdır. Çünkü Kutsal Kitap’a göre Tanrı yarattığı tüm insanları sever ancak insanların günahlarından nefret eder. Bu nedenle iman eden kişinin bu konuda değişmesini ister.

Lütuf + zaman + güven cinsel günaha düşmüş bireyin iyileşme sürecinin sürdürülebilir kaynaklarıdır.

 

Kutsal Kitap bu konuda iyileştirici olduğu halde kişinin gösterdiği kararlılık ve kişinin eylemleri, bu konudan uzaklaşıp uzaklaşamayacağını belirler. Kutsal Ruh bu konuda ona yardım edecektir ancak kişi Tanrı’nın sözüne ve Kutsal Ruh’un yardımına rağmen arzularına engel olamayıp günahına devam edebilir.

 

İnsan, arsız çocuklar gibi etrafındaki her şeyi arzu etmeye ve cinsel günaha düşmeye meyillidir. Kişi günahını hormonlara, genetik bozukluklara, karşı konulamayan arzuya bağlaması bu durumu değiştirmez, günahına bir özür oluşturmaz.

LGBTİ bir birey olmak veya kişinin cinsel kimliği kişiyi tanımlamaz. Kişiyi tanımlayan İsa Mesih’teki amacıdır. Kişi bu amacını bulamazsa eşcinselliği bir kimlik olarak görür ama bu durum müjde aracılığıyla düzeltilebilir.

 

Kişi Mesih imanlısıyken eşcinsellik günahına (veya diğer cinsel günahlara) düşmüşse, kilise bu konuda önlemler alır. Kilise önderleri kişiyi tövbeye yönlendirir; gerekirse cemaatten uzaklaştırır.

2 thoughts on “EŞCİNSELLİK”

 1. Merhabalar,
  11 yildir Tanri´ya dua ediyorum, sabir gösteriyorum, hatta karsi cinsten bir insanla uzun bir birlikteligimde oldu fakat hicbir zaman heteroseksüel olamadim. Kendimi bildim bileli escinselim ve bu maalesef hicbir zaman degismedi. Sizden ricam kim olursa olsun Insanlari Isa mesihte birlestirmeniz. Kimse sonradan cinsel yönelimi degistiremez üzgünüm ama gercek bu. Aksi takdirde benliginizi, cevrenizi hatta belki esinizi kandirirsiniz.
  Escinsel olup da Tanri ile kavgasi olanlar,
  Kavgayi birakin, Tanri sizi böyle yaratti ve sizi cok seviyor. Yöneliminiz ne olursa olsun iman etmekten cekinmeyin.
  Saygilarimla

  1. Sevgili kardeşim yazdığınız cümlelere katılıyorum.Tanrının hepimizi çok sevdiğine (yönelimimiz ne olursa olsun), iman etmenin gerekliliğine inanıyorum. Ancak insanın iç varlığının günaha olan eğiliminin karşı konulamayacak şekilde bizi ele geçirdiğini ve bu eğilimin Tanrıya karşı tavır aldığını Kutsal Kitap kendisi söylüyor.
   Romalılar 7.bölümde iç doğamızın eğitilemeyen ve günaha götüren bir varlık olduğunu söyler ve ilginç bir şekilde bir yasadan bahseder pavlus buna ‘bedenin yasası’ diyor. Arzularımız isteklerimiz bu yasanın doğruluğunu kanıtlar ne istiyorsak onu arzu ediyoruz ve Yakuba göre bu arzu gebe kalıp günah doğuruyor. Bu istek ve arzu sarmalının bizi sürüklemesine karşı koyamıyoruz çünkü bedenimiz zayıf sadece ruhumuz istekli. Kişilerin istek ve arzuları öyle çarpıklaşır ki bazı yetişkinlerin çocuklara aşık olduklarını okuyoruz, bazı kişilerin cinsel yönelimlerin kendi ev ahalisine doğru yöneldiğini okuyoruz, hayvanlara, eşyaya aşık olan ve evlenen insanlar var. Bu insanlara da madem böyle bir isteğiniz var ‘seviyorsunuz’ VEYA ‘aşıksınız’ sevginin,arzunun,aşkın,sevdanın önüne kim geçer diyebilir miyiz? Buradaki sorun cinsel yönelimlerimiz değil isteklerimize karşı koyamayışımız ve isteklerimizin yerine gelmesini sağlamak için arzularımıza kendimizce bir isim koyup onu meşrulaştırmamızdır. Romalılar 7.bölümde pavlus bedenin yasasının ölüme götüren arzularına hapsolmuş ve ondan kurtulamayan bizler için bir yol açar ve sorar ‘ölüme götüren bu yasadan beni kim kurtaracak’ ve akabinde ‘İsa Mesih’ diye cevap verir. İsa Mesih’i tanıyan birisinin hayatını bu tür arzulara ve isteklere karşı koyarak bir savaş içinde yaşadığını bilmelisin. Bu sadece senin savaşın değil hepimizin savaşı, İsa Mesihte sona kadar kavgayı seçtik senin de tekrar aynı şekilde yaşamanı dilerim. Günaha karşı olan kavgamız daha bitmedi. Kiliselerimiz bu konuda sana yardım etmek için hazırdır. Seninle birlite dua ile oruç ile danışmanlık ile mücadele etmek isteriz. Esenlikler İLYAS

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir