Hristiyanlıkta Evlilik Öncesi İlişkiler

Evlilik öncesi Kadın ve Erkek arasındaki “sevgili “dönemleri, romantik ilişki, çıkmak, görüşmek, flört evreleri Hristiyan olan ve kendisini Mesih İsa’ya ait hisseden bekarlar için çok önemli ve Kutsal Ruh’ta, Kutsal Kitap ışığında bilinçli olarak yaşanması gereken bir donemdir. Çünkü Mesih’e ait olan bizler, hayatimizin her alanında Tanrı’nın sevgisi, lütfu ve yönlendirişine dayanarak ilerlemeliyiz. Hayatlarımızı nasıl Tanrıya teslim ettiysek yasadığımız ilişkilerde de Onu onurlandıracak şekilde hareket etmeliyiz.  

Evlilik her Mesih inanlısı için Tanrının teşvik ettiği ama içinde zorunluluk barındırmayan bir durumdur. Pavlus bekar kalmayı bir armağan olarak açıklar ve bu armağana sahip olmayanların evlenmelerinin iyi olacağını söyler ve Tanrısal bir evliliğin de nasıl olması gerektiğini Kutsal sözlerde şu şekilde açıklar.

Size gelince, her biriniz karsını kendisi gibi sevsin. Kadın da kocasına saygı göstersin. 

(Eph 5:33)

Tanrı Ademi yarattıktan sonra Ademin yalnız olmasının iyi olmayacağını söyler ve Havayı yaratır, öğleki Kadın ve Adam bir beden olurlar (Yaratılış 2:18)

Vaiz 4:12 bize “Yalnız biri yenik düşer, ama iki kişi direnebilir. Üç kat iplik kolay kolay kopmaz.” Diyerek evliliğin Rabbin gözündeki değerini anlatır. Ve bunun gibi Kutsal kitapta evliliğin iyiliğini anlatan ve teşvik eden aynı zamanda, Tanrıya ait bir Evliliğin nasıl olması gerektiği konusunda bir çok ayet vardır. 

Ama iş evlilik öncesi ilişkilere geldiğinde elimizde, ne davranmamızı söyleyerek bizi yönlendiren çok fazla ayet yoktur. Bunun nedeni: Evlilik her ne kadar Tanrı’nın isteğine uygun olsa da Tanrı bu birlikteliğin fiziksel ihtiyaçlardan veya dünyasal kaygılardan dolayı oluşmasını istemez. Evlenmek için istek duyan kadın ve erkeğin Tanrı’da ruhsal olarak güçlenmesi Tanrı’nın asıl isteğidir.

Kadın ve Erkek önce Tanrıya odaklanmalıdırlar ki evlilik öncesi ilişkilerinde de evlilik sürecinde de birbirlerine  karşı Tanrısal isteğe uygun, kutsal ve sevgi dolu bir birliktelik ortamı hazırlayabilsinler. 

Biz önce (İbraniler 12;2)  Tanrıya ve onun bizimle olan planına, bize olan kişisel çağrısına, Ruhta ve hakikatte büyümeye odaklanmalıyız. Biz; Mesih’in bizler için istediği yolu izlerken ve gözümüzü imanımızın öncüsü ve tamamlayıcısı olan Mesih’e odaklamışken, bizimle ayni koşuyu koşan, bizimle aynı yürekte Mesih’e ait olan biriyle  el ele iman yarışını koşmalıyız. İdeal, Ruhsal ve Tanrıdan olan evlilik, böyle olmalı. 

Hristiyan bir kişi evlilik öncesi, etrafında Tanrı’nın ona gösterdiği karsı cinsten kişi için dua etmeli ve flört denen (Birbirini tanıma evresi) evreye dua ve oruç ile adım atmalıdır. Karşı tarafın da isteği ölçüsünde, ileride bir ömrü beraber geçirme planı düşünülerek ve konuşularak yola çıkılmalı. 

Bu birbirini tanıma evresi; kutsal bir tavırla, ruhsal ve kişisel olarak birbirini tanımaya odaklı, hayatın zorluklarının ve sevinçlerinin paylaşabileceği, birbirini tamamlayan bir çift olup olamayacaklarını keşfedecekleri bir zaman olmalıdır. 

Bu dönemde cinsellikten uzak durulmalı ve çiftler birbirlerinin sınırlarına saygı göstermelidir. Hristiyan inancı, evlilik öncesi cinselliği kesinlikle onaylamaz. Hristiyan bekarlar, Tanrı sözüne uygun olarak, bu konuda hassas olmalıdırlar. Flört evresi çiftlerin birbirlerini, Tanrı’nın sevgisine ve lütfuna dayanarak, hem ruhsal hem duygusal olarak tanımasına odaklanan bir yolculuk olmalıdır. Kısacası bu evre, Tanrı’nın rehberliğinde, iki kişinin birbirleri için uygun yaşam arkadaşı olup olmadıklarını, ayırt etme sürecidir. Derin düşünmeyi, dua etmeyi ve hem bireysel olarak hem de “imanda bir çift olarak” büyümeye bağlılığı içerir.

 Hristiyanlara ilişkilerinde ve öncesinde Rehberlik Edecek İlkeler

Siz önce kişisel olarak Tanrı’yı arayın: Karşı cinsten bir kişiyle duygusal bir ilişkiye girmeden önce, Tanrı ile olan kişisel ilişkinize sadık olmak çok önemlidir. Bu temel, duygusal ilişkinizin Tanrı’yı onurlandırmasını ve O’nun sevgisinin sizin ve ilişkinizin aracılığıyla yansımasını sağlar. 

Dürüst, şeffaf ve düşüncelerinizde açık olun: Kadının erkeğe, erkeğin de kadına karşı şeffaf ve dürüst olmaları bu evrede çok önemlidir ve bu ilişkiyi sağlam bir temel üzerine kurar. Tanrı’nın çocuklarından tüm ilişkilerinde talep ettiği bir durumdur bu. Dürüstlük ve doğruluk ilişkinin merkezinde yer almalıdır. 

Sınırlarınızı açık ve net olarak bilin ve belirleyin: Karşılıklı, kişisel ve çift olarak Tanrı sözüne uygun net sınırlar oluşturmak, kutsal ve saygı içeren bir ilişkiyi korumak ilişki için hayati önem taşır. 

Aranızdaki Arkadaşlığı Geliştirin: Güçlü bir arkadaşlık, herhangi bir romantik ilişki için en iyi temeli oluşturur. Daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanıza ve birbirinizin gerçek benliklerini anlamanıza olanak tanır. 

Ait Olduğunuz Kilise Topluluğunu Dahil Edin: Hristiyan kişiler bir kilise topluluğuna ait ise kesinlikle imanda daha olgun olan iman ailesini ilişkilerine dahil etmeli ki hem ruhsal hem Tanrı sözünde ve duada destek alabilmeli. Ayrıca, her açıdan sağlıklı ve Tanrı’ya yaraşır bir ilişki sürdürmek için gerekli olan ruhsal destek de bu şekilde sağlanmış olur.  

Zorluklar ve Fırsatlar

Bir Hristiyan olarak benzer inançlara sahip birini bulmak veya aile baskısı çevre baskısı gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür, Ama Rabde sadık bir şekilde kalarak uygun kişiyi beklemek ve zorluklarla yüzleşmek kişiyi hem imanda büyütmekte hem de Tanrı’yı yücelten bir ilişki kurmak için olanak sağlamaktadır. 

Son

Hristiyanlıkta flört, sevgililik donemi eğlenmek veya zaman geçirmek adina yapılamaz ve böyle ilişkiler olmamalı. Sonucunda dua ve oruçla evliliğin hedeflendiği ve Tanrının isteği ışığında bir birlikteliğin umulduğu bir birliktelik olmalı. Evliliğe hazır olmayan kişiler böyle bir duruma kendilerini sokmamalı. Hıristiyan bekarlar, İncil ilkelerine bağlı kalarak ve Tanrı’nın rehberliğini arayarak, O’nun hayatlarındaki planına güvenerek Tanrı’nın kendileri için öngördüğü yolu yürümelidirler. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar