TANRI NASIL İNSAN OLUR?

Kutsal Kitap, “Rab’bin Sözü” (Kelamullah) olarak bildiğimiz Oğul Tanrı’nın (İsa Mesih’in), dünyaya inerek insan bedeni aldığını ve insan olduğunu söyler.

“Mesih, Tanrı özüne sahip olduğu halde, Tanrı’ya eşitliği sımsıkı sarılacak bir hak saymadı. Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. İnsan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı.” (Filipililer 2:6-7)

Bu ayetler İsa Mesih’in Tanrı olduğu halde insan bedeninde yeryüzüne inişini açıklayan en net ayetlerdir.

 

Bu durumda, “Tanrı nasıl insan olur?” sorusu ortaya çıkıyor. Ancak burada cevaplanılması gereken soru Tanrı’nın nasıl insan olabileceği değildir, çünkü;

“Tanrı’nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur.”(Luka 1:37)

Bize imkansız gibi görünse de Tanrı’nın kudretinden sual olunmaz çünkü O her şeyi yapabilir.
O zaman Tanrı bir insan bedeni alıp dünyada yaşayabilir mi? Evet yaşayabilir.

 

Ancak cevaplanması gereken asıl soru Tanrı’nın neden bunu yaptığıdır.

Yeni Antlaşma’ya göre İsa Mesih, Rabbimizi insanlara tanıtmak ve tövbeye çağırmak üzere dünyaya gelmiştir.

“O günden sonra İsa şu çağrıda bulunmaya başladı: “Tövbe edin! Çünkü Göklerin Egemenliği yaklaştı.” (Matta 4:17)

“Oğul, Tanrı yüceliğinin parıltısı, O’nun varlığının öz görünümüdür.” (İbraniler 1:3)

“Tanrı’yı hiçbir zaman hiç kimse görmedi. Baba’nın bağrında bulunan ve Tanrı olan biricik Oğul O’nu tanıttı.” (Yuhanna 1:18)

 

Peki, İsa neden Tanrı’yı tanıtmak istedi?

” Hepsi saptı, Tümü yararsız oldu. İyilik eden yok, tek kişi bile!” (Romalılar 3:12)

İsa Mesih sapmış insanlığı tekrar Tanrı yoluna döndürmek için geldi ve bizim için kurban olmak üzere insan oldu.

“Nitekim İnsanoğlu, hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye ve canını birçokları için fidye olarak vermeye geldi.” (Matta 20:28)

 

İnsanoğlunu sapmış yolundan döndürebilmek için yapılabilecek ne varsa Rab tarafından yapılmıştır. Yolun ortasında kalmış birini kurtarmak için size araba çarpma pahasına yola atılır mısınız? RAB yapabilir.

 

Çünkü RAB’bin sevgisi gidilebilecek en son noktaya giden bir sevgidir. RAB’bin sevgi anlayışına göre:

“Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur.” (Yuhanna 15:13)

“Artık size kul demiyorum. Çünkü kul efendisinin ne yaptığını bilmez. Size dost dedim.” (Yuhanna 15:15)

 

*Ayrıca, İsa’nın Tanrılığı için: https://hristiyanforum.net/2020/10/neden-hristiyanlik/

6 thoughts on “TANRI NASIL İNSAN OLUR?”

 1. Baba, oğul, kutsal ruh.
  Bilindiği gibi İsa mesih müslüman aleminde ve kuranda Allahın ruhu, ruhulkuds, ruhullah İsa olarak geçer. Yani, oğul ve kutsal ruh İsa’nın kendisidir.
  Meryemi hamile bırakan Cebrailin de İsa’nın ruhu olduğu farzedilirse, Baba, Oğul, kutsal ruh üclemesi bir üçleme değil, İsa’nın kendisini anlatan bir sifredir.
  Buna göre Isa tanrının oğlu diyerek küfr etmiş olmuyormusunuz?

  Muhammed Ali’dir Rahman’dan yüce
  Dirilmiş müminler dökülüp saça
  Anası kızoğlan OĞLUDUR KOCA.
  Gel bunun manasın ver imdi sofi

  1. Hristiyan Sofi

   Sofi Seyfettin Kardeşim 🙂
   Öncelikle şunu söylemeliyim ki; İsa’nın Tanrı Oğlu olduğunu kabul ettiğinde küfür etmiş olmuyoruz. Hatta aklı başında inancını temiz yaşayan hiçbir Mesihi küfür etmez, hele ki Yaratıcı’ya; Asla!
   İsa’nın oğulluğu bedensel bir eylem ile olan oğulluk değil, tam tersine Ruhsal bir durumu ifade eder. Yorumladığımız yazıda Hz.İlyas konuya değinmiş biraz, ama daha detaylı açıklama için Mr.Google yazabilir, çıkan sayfaları takip ederek cevaba ulaşabilirsin. Hacı çok uzattın dersen, bir yorum daha yaz buraya, sayfayı yöneten İnsan evlatları seni daha da aydınlatır.
   Tabi merak ettiğim falan yok, amacım sizi uyuz etmek dersen, yapma. İnan zaten envai çeşit insanla uğraşıyoruz, bi de sen musallat olma. İlla istekliysen uğraş bizimle, seni de seviyoruz be kardeşim. 🙂 İncil’in 2 temel mesajından biri “Komşunu kendin gibi sev.” dir. Diğerini de sen yazıver.
   Not : HZ. arapçada saygı duyulan kişi anlamındadır. İlyas Uyar da Hazret lafzına layıktır. Biraz latife yaptım Sofi kardeşim, anlayışına vererek. Bende anlayış yok diyorsan da; de sen biliysin da.. 🙂
   Amma yazdım yaw, tövbe bi daha..

 2. Davut GÜNBAŞ

  Meryem’i hamile bırakan Cebrail sözünü nerden çıkarttığınıza takıldım çünkü İsa Mesih için Meryem’e Melek Cebrail dedi ki; yüceler yücesinin gücü sana gölge salacak. (Luka 1:35)
  Kutsal kitap dışında bir çok isa var. İslam ilahiyatı ya da kuran bunlardan birisi.
  Kutsal kitap bize Tanrı’nın tek olduğu ama aynı zamanda üçlü birlik (üçün üçüncüsü değil) olduğunu söyler Baba, İsa Mesih ve Kutsal Ruh inandığımız Tanrı’nın cevheridir ve gizemidir. Bununla ilgili makaleler var ulaşabilirsiniz. Baba öz, oğul söz Kutsal Ruh O’nun gücüdür.
  İsa yol gerçek ve yaşamdır. O olmadan kimse kurtulamaz Babaya gidemez. (Yuhanna 14:6) İncili okuyun İsa Mesih’in kimliğini daha iyi göreceksiniz.

 3. Kızmaca yok.
  Son iki sorum daha var.
  1-Tevrata eski ahit (eski anlaşma), Incilede yeni anlaşma deniyor. Eski anlaşmanının Musa ya verilen on emir olduğu söyleniyor. Yeni anlaşmanın içeriği nedir? Anlaşmayı yapan tarafların yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir?

  2-Incilde ‘Isa haberi yaymaları için havarileri ikişer ikişer gönderdi’ deniliyor. Incilin birçok yerinde de bahsedilen bu haber nedir?

  Ben gerçekten bu iki sorunun cevabını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar cevap verirse memnun olurum.

  Saygılar.

  1. Davut GÜNBAŞ

   Saygı bizden 🙂
   şimdi ilk sorunuza kısaca bakalım. evet Eski ve Yeni antlaşma olarak geçer Eski antlaşma Tanah (Tevrat, Yazılar ve Peygamberler) olarak geçer içinde Zebur’da vardır. 10 emir Tevrat’taki şeriatın sadece sütunlarıdır. çok kapsamlı bir yasa görürüz aslında. ancak bu şu değildir, Tanrı önce şeriat verdi sonra bu şeriatı geçersiz kılıp lütufa bağladı işi.
   İncil Galatyalılar bölümü bununla ilgili 3:16’da; “Şunu demek istiyorum: Dört yüz otuz yıl sonra gelen Yasa, Tanrı’nın önceden onayladığı antlaşmayı geçersiz kılmaz, vaadi ortadan kaldırmaz.”
   Tanrı İbrahim ile imana dayalı bir antlaşma yaptı. “İbrahim iman etti ve Tanrı bunu O’na doğruluk saydı” diyor Yaratılış 15:6.
   peki yasa nedir ve neden geldi? Yasanın amaçları aslında Tanrı Halkının diğer uluslardan ayrı olduğunu göstermek ve günahın bilincine varılması. bunu bir MR filmine benzetebiliriz anlamamız için; MR hastalığımızı gösterir ama bizi iyileştirmez. MR ı doktora götürmemiz gerekiyor ki tedavi edilebilelim. ama bizi kurtaramaz. (dinsel bütün kurallar). “Çünkü hiç kimse Yasa’nın gereklerini yaparak aklanmaz. Galatyalılar 2:16″
   Antlaşma ise iki taraf arasında yapılır Tanrı şeriat yasasını Musa’ya vereceği zaman İsrail halkına bunları yapmanız gerek dediğinde halk Tanrı’nın buyurduğu herseye yapacağız” dedi.
   Yeni Antlaşma ise İsa Mesih’le gelen lütuf antlaşmasıdır.
   Yasa ile günahın bilincine varılır ama günahı yasayla asla temizleyemeyiz. çünkü günah=ölüm. o zaman Tanrı’nın müdahalesini görüyoruz. Peygamberler aracılığıyla seslendiği vaat ettiği kurtarıcıya iman etme koşuluyla insanları kurtarır.

   “Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur.” Elçilerin İşleri 4:12

   “İşte duyurduğumuz iman sözü budur. İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur. Kutsal Yazı, “O’na iman eden utandırılmayacak”” diyor. Romalılar 10:9-11

   İkinci sorunuzu aslında yanıtladım ve bu iyi habere Müjde diyoruz. Müjde evet, Tanrı sizi bağışlayıp sonsuz yaşama kavuşturmak için harika birşey yaptı. İsa Mesih hepimiz için (siz dahil) geldi günahlarımız için çarmıha gitti orada kanı akıtıldı ve o kan aracılığıyla Tanrı’nın huzurunda olacağız.
   unutmayın O’na iman eden utandırılmayacak diyor incil ve bu davet herkes içindir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir